عصر ارتباطات و اطلاعات در دنیای مجازی اینترنت
آموزش در مسیر سایبر 
قالب وبلاگ

spyware چیست؟

Spyware به یک سرى از نرم افزارهاى مزاحم و دردسرساز گفته مى شود که بخشى از کنترل کامپیوتر را بدون رضایت کاربر بدست مى گیرد و گاه اطلاعات شما را مى دزدند. Spyware نرم افزارى که فقط اطلاعات شما را بدزدد، نیست بلکه آزار و اذیت هایى هم دارد که در ویروسها و کرمهاى قدیمى تر وجود نداشت. مثلا هنگامى که در حال کار با کامپیوتر خود هستید ناگهان به ناخواسته یک لوگوى تبلیغاتى در برابر شما ظاهر مى شود. این نوع خاصى از Spyware هاست که با نام adware شناخته مى شوند. موضوع دیگرى که باید در مورد Spyware ها بدانید این است که بعضى افراد کرم ها و ویروسها را براى سرگرمى تولید مى کنند ولى Spyware ها معمولا براى منافع مالى نوشته مى شوند. و معمولا قربانى را با وعده هایى مانند شما مقدار زیادى پول برنده شده اید و غیره به دام مى اندازند یا حتى پیغام مى دهند که سیستم شما نا ایمن است و همکنون به ویروس آلوده شده است و از شما مى خواهد روى یک آیکون کلیک کنید تا مشکل سیستم سما را حل کند ولى مشکل دقیقا از همینجا شروع مى شود. در سالهاى اخیر حمله کنندگان کامپیوترى تمرکز خود را از سرگرمى به پول در آوردن با هزینه افراد دیگر قرار داده  اند. Spyware ها یکى از قابل توجه ترین تهدیدهاى کامپیوترى هستند. بله گفتیم قابل توجه، چون آنها اغلب طورى طراحى شده اند که یا مقابله با آنها و یا پیدا کردن آنها سخت است. Spyware به صورت صفحه بانکى گشوده مى شود تا اطلاعات بانکى شما را بدزدد. همانطور که داد و ستد اینترنتى بیشتر مى شود سوء استفاده از آنها هم بیشتر مى شود. Spyware چگونه کار مى کند؟
دنیاى Spyware ها بسیار گسترده است و مکانیزم عملکرد آن هم بسیار گسترده است. در اینجا چند نوع از آنها را که در اینترنت بیشتر مشاهده شده اند، ذکر مى کنیم:
ـــ حمله به مرورگرها (هک اینترنت اکسپلورر، کنترل Active X و...)
ــ Bot ها و rootkit ها (که به دیگران اجازه مى دهند سیستم شما را از راه دور کنترل کنند.)
ـــ Keylogger ها (هر بار که رمز عبورى را وارد مى کنید آنرا ذخیره مى کنند یا اطلاعات حساس شما را به سرقت مى برند.)
ـــ مجموعه نرم افزارهاى مزاحم (مزاحمتهاى گوناگونى که در حین کار با کامپیوتر برایتان ایجاد مى کنند.)
ـــ Adware ها (در مرورگر یا صفحه نمایش شما اجرا مى شوند تا تبلیغاتى را به اجبار برایتان نمایش دهند.) Spyware ها را مى توانید بوسیله نرم افزارهاى از بین برنده مجانى شناسایى کنید ولى معمولا براى از بین بردن آن باید پول بپردازید یا به عبارت دیگر آن نرم افزار را خریدارى کنید. و جالب است بدانید بیشتر آنتى ویروسها نمى توانند جلوى Spyware ها را بگیرند. علت این است که Spyware ویروس نیست. ویروس یک برنامه یا قسمتى از کداست که بدون اینکه متوجه شوید وارد کامپیوتر شما مى شود و بر خلاف خواسته شما عمل مى کند. ولى Spyware زمانى وارد کامپیوتر شما مى شود که روى اجازه نامه آن با عنوان I Agree کلیک کنید. بنابراین Spyware ها با علم و اجازه شما وارد کامپیوتر شما مى شوند و بنابراین یک ویروس نیستند. بنابراین مراقب باشید تا روى هر لینک یا آیکون مشکوکى کلیک نکنید.


.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
برگه ها
آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 34885

2musicweb - 2musicweb

ایران رمان