عصر ارتباطات و اطلاعات در دنیای مجازی اینترنت
آموزش در مسیر سایبر 
قالب وبلاگ

خطرناکترین کارهایی که در هنگام آن لاین می توان انجام داد

محققان مرکز خدمات ایمنی اینترنت Cyber Defender با بررسی خطرناک ترین فعالیت هایی که می توان به صورت آن لاین انجام داد به توضیح چگونگی محافظت در برابر این خطرات پرداخت.

تا چه اندازه به فعالیت های آن لاینی که انجام می دهید، وب سایت هایی که به آن مراجعه می کنید و حتی لینک هایی که در صفحات اینترنتی بر روی آن کلیک می کنید توجه دارید؟

شاید نتوان گفت تمامی فعالیت های آن لاین می توانند برای رایانه، کاربر و حریم خصوصی کاربر مخرب و خطرساز باشد اما به طور قطع تعدادی از این فعالیت ها هستند که انجام آن ها به تنهایی می توانند مشکلات بزرگ و گاه غیر قابل جبرانی را برای کاربران به وجود آورند.

● خطر اول

فعال کردن گزینه ی «ورود من به سیستم را ثبت کن» (Keep me signed in) در رایانه های عمومی

▪ راه محافظت:

ساده ترین راه حل این است که اگر از رایانه ی شخصی خود استفاده نمی کنید، هرگز این گزینه را فعال نکنید.

درباره ی رایانه های محل کارتان محتاط باشید زیرا تنها تا زمانی که در محل کارتان باشید در اختیار شماست و بقیه ی روز می تواند در دسترس دیگران باشد و دیگران نیز می توانند تمامی اطلاعات شخصی شما را به راحتی برای خود ارسال کنند.

اگر از مکانی عمومی به وب سایت های مانند گوگل، آمازون و یا ای بی وارد شده اید، در پایان کار از خروج از وب سایت اطمینان حاصل کنید. (Sign out)

برای حفظ حریم خصوصی خود پس از پایان کار با رایانه تاریخ مرورگر اینترنتی خود را پاک کنید.

برای جلوگیری از کنترل فعالیت های آن لاین خود می توانید از حالت «پنهانی» مرورگر خود استفاده کنید. این حالت در اینترنت اکسپلورر ۸، InPrivate Browsing و در کروم گوگل New Incognito Window نام دارد.

هرگز هیچ رمز عبوری را بر روی مرورگر خود ذخیره نکنید، حتی اگر مرورگر از شما این را بخواهد زیرا افرادی دیگر می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

برنامه های جاوا، فلش و ریدر در صورت به روز رسانی نشدن به دلیل نقص های ایمنی، مسئول بسیاری از آلودگی های رایانه ای هستند. ساده ترین راه خلاصی از چنین آلودگی هایی به روز رسانی دائمی این چند نرم افزار است.

● خطر دوم

به روز نکردن ویندوز، جاوا، ادوبی ریدر، ادوبی فلش

▪ راه محافظت:

برنامه های جاوا، فلش و ریدر در صورت به روز رسانی نشدن به دلیل نقص های ایمنی، مسئول بسیاری از آلودگی های رایانه ای هستند. ساده ترین راه خلاصی از چنین آلودگی هایی به روز رسانی دائمی این چند نرم افزار است، فلش برای به روز رسانی به صورت خودکار از شما تقاضا می کند اما برای به روز رسانی جاوا کاربر باید به صورت روزانه اقدام کند.

هم چنین ادوبی ریدر نیز از سیستم به روز رسانی خودکار برخوردار است. از به روز رسانی سیستم عامل ویندوز اطمینان حاصل کنید. یکی از راه های این کار قرار دادن تنظیمات ویندوز بر روی به روز رسانی خودکار است. این کار رایانه و نقاط ضعف ایمنی سیستم های عامل را کم تر در دسترس هکرها قرار خواهد داد.

● خطر سوم

جستجوی شایعات درباره ی افراد مشهور یا موضوعات غیر اخلاقی

▪ راه محافظت:

محافظت از این خطر دیگر نیازی به فکر کردن ندارد. به دلیل این که این موضوعات مواردی هستند که هکرها از گرایش ناخواسته ی تعداد زیادی از کاربران اینترنتی به آن ها آگاهی دارند. از این موضوعات برای حمله های جدید به رایانه ها به خوبی استفاده می کنند، پس ساده ترین راه حل این است که دور چنین وب سایت ها و جستجوهای اینترنتی را خط بکشید.

در صورتی که مجبور به جستجوی چنین مفاهیمی هستید، از بخش های خبری سایت هایی مانند گوگل یا بینگ استفاده کنید زیرا این سایت ها از وب سایت های مرجع ارزیابی اولیه ای دارند و این می تواند از میزان احتمال آلوده شدن رایانه ها بکاهد.

زمانی که قصد جستجو در گوگل را دارید از آدرس https://www.google.com به جای http://www.google.com استفاده کنید زیرا این آدرس اطلاعات مورد نظر شما را به لایه ای محافظت شده و رمزگذاری شده ارسال می کند. این روش نیز می تواند میزان آلودگی به ویروس های رایانه ای را در این شرایط کاهش دهد.

● خطر چهارم

استفاده از BitTorrent برای دانلود نرم افزارها، برنامه های تلویزیونی و فیلم های تحت قانون حق تکثیر

▪ راه محافظت:

فقط از وب سایت های قانونی و رسمی دانلود مانند iTunes، Hulu و دیگر وب سایت های قانونی استفاده کنید و به هر قیمتی از سایت های تورنت یا سیلابی حتی اگر آلوده به ویروس نیز نباشند، استفاده نکنید. زیرا برخی از تبلیغات ارسال شده بر روی این وب سایت ها می توانند بدون انجام کاری خاص از جانب کاربر، رایانه را آلوده کنند. هرگز اطلاعات و مطالب به سرقت رفته را دانلود نکنید.

● خطر پنجم

بازی آن لاین در هر وب سایتی

▪ راه محافظت:

در هنگام دانلود نرم افزارهای بازی های رایگان بسیار احتیاط کنید زیرا اگر نرم افزار آلوده باشد می تواند رایانه را در خطر قرار دهد.

اطلاعات ورود به بازی خود را در اختیار غریبه ها قرار ندهید. در واقع هیچ نوع اطلاعات شخصی یا غیر شخصی خود را در اختیار هم بازی های آن لاین خود قرار ندهید زیرا در این صورت و در ساده ترین حالت دارایی های مجازی خود را از دست خواهید داد و در بدترین حالت پول های تان به سرقت خواهد رفت.

فریب حیله ی قدیمی «رازهای فارم ویل» را نخورید زیرا به این شکل یک ویروس تروجان را دانلود کرده اید و یا اطلاعات فیس بوک خود را در اختیار یک تبه کار مجازی قرار داده اید.

● خطر ششم

فقط از وب سایت های قانونی و رسمی دانلود مانند iTunes، Hulu و دیگر وب سایت های قانونی استفاده کنید و به هر قیمتی از سایت های تورنت یا سیلابی حتی اگر آلوده به ویروس نیز نباشند، استفاده نکنید. زیرا برخی از تبلیغات ارسال شده بر روی این وب سایت ها می توانند بدون انجام کاری خاص از جانب کاربر، رایانه را آلوده کنند.

تنظیم نکردن بخش ایمنی فیس بوک و فعال گذاشتن گزینه ی قرار دادن اطلاعات در اختیار همه

▪ راه محافظت:

تنظیمات ایمنی فیس بوک را با دقت مطالعه کنید و اجازه ندهید بخش «دوست دوستانم» امکان دیدن اطلاعاتی از قبیل شماره ی تلفن، تاریخ تولد و دیگر اطلاعات خصوصی را داشته باشند. از تمامی چنین اطلاعاتی می توان برای جعل هویت شما بر روی کارت های اعتباری دیگر استفاده کرد.

تنها «دوستان» باید به لایه های شخصی تر اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. از این رو در انتخاب «دوستان» خود دقت کنید.

● خطر هفتم

اتصال به شبکه های وایرلس ناشناخته

▪ راه محافظت:

در مکان های عمومی مانند فرودگاه ها و هتل ها مراقب اتصال به شبکه های وایرلس ناشناخته باشید. برای مثال در یک هتل از انتخاب یک شبکه ی شناخته شده و قانونی اطمینان حاصل کنید. زیرا در حالی که شما از محیطی به ظاهر ایمن و واقعی در اینترنت استفاده می کنید، هکرها می توانند شما را تحت نظر داشته باشند.

تنظیم حالت استفاده در اماکن عمومی از لپ تاپ، ایمنی بیش تری برای آن به ارمغان خواهد آورد و به اشتراک نگذاشتن فایل های مختلف در اماکن عمومی می تواند این ایمنی را افزایش دهد.

● خطر هشتم

استفاده از یک رمز عبور برای تمامی فعالیت های آن لاین

▪ راه محافظت:

به خاطر سپردن ده ها رمز ورود کار بسیار دشواری است و از این رو چیز عجیبی نیست که فردی از یک رمز عبور برای تمامی فعالیت های آن لاینش استفاده کند. اما اگر همان یک رمز عبور نیز شناسایی شود کل زندگی آن لاین شما برای جهان آشکار خواهد شد.

رمزهای عبور مختلف را برای کارهای مختلف نگه دارید. برای مثال رمز عبور ایمیل خود را متفاوت از رمز ورود به شبکه ی اجتماعی خود انتخاب کنید.

مرورگرهای ویژه ای می توانند به شما در داشتن یک رمز ورود اصلی برای دسترسی به تمامی رمز ورودهای تان کمک کنند. به این شکل اگر برای خدمات مختلف آن لاین رمزهای متفاوتی داشته باشید تنها با به یاد سپردن یک رمز عبور می تواند تمامی آن ها را در زمان نیاز مشاهده کنید.

● خطر نهم

تلاش برای گرفتن آی پد، پلی استیشن ۳ و یا دیگر ابزارهای الکترونیکی به صورت رایگان

▪ راه محافظت:

منطقی باشید، هرگز کسی یک آی پد رایگان به شما نخواهد داد، پس فریبش را نخورید.

از هر نوع بذل و بخشش آن لاین که هیچ برند مشهوری از آن پشتیبانی نمی کند روگردان باشید، حتی اگر این پیشنهاد تحت حمایت برندهای آن لاین باشد.

به بسته ی نرم افزاری ایمنی به روز شده ای مجهز باشید زیرا نرم افزارها معمولا" می توانند چنین پیشنهادهای تبه کارانه ای را ردیابی کرده و از فریب خوردن شما جلوگیری کنند.

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
برگه ها
آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 34885

2musicweb - 2musicweb

ایران رمان