عصر ارتباطات و اطلاعات در دنیای مجازی اینترنت
آموزش در مسیر سایبر 
قالب وبلاگ

پست الکترونیک،ظهور یا سقوط؟

شون کارول، مدیر وب سایت اینترنتى PCMag.com اخیرا از سفر دو هفته اى به مکانى فوق العاده برگشته است که این روزها کمتر کسى از ما، براى رفتن به این گونه مسافرتها زمان در اختیار دارد. طى مدت زمانى که او در مسافرت به سر مى برد، ما ارسال مقالات و نوشته هاى خود به ایمیل او را متوقف نکردیم. اما زمانى که شون با سرزندگى و بازیابى یک انرژى مضاعف از مسافرت خود برگشت ناگهان با ۲۲۰۰ ایمیل در جعبه پیامهاى دریافتى خود مواجه شد! پدیده ایمیل که براى ارتقا و ایجاد بهره ورى در زندگى انسان بوجود آمده است، به شدت وقت او را به کام مى کشد.
این پدیده، بى مهابا حصارها در هم مى شکند و از به بارنشاندن تکنولوژى هاى جدید و ایجاد برخى تغییر و تحولات در رفتار و زندگى بشر به خود مى بالد. وال استریت جورنال در آخرین مقاله خود، ایمیل را در رده تکنولوژى هایى که سبب ساز تغییر و تحولات اجتماعى شده اند، برشمرد. البته در حال حاضر ظهور پدیده هاى دیگرى مانند فیس بوک، توئیتر و تامبلر، به مرور ارسال یک ایمیل ساده را کارى بى تأثیر و منسوخ جلوه مى دهد.
صحت این موضوع را مى توانید از تمام کسانى که طى مسافرت دو هفته اى شون کارول براى او ایمیل ارسال کردهاند بپرسید. عادت بى پاسخ نگذاشتن حتى یک ایمیل، مدت هاست که به دست فراموشى سپرده شده است. اکنون بسیارى از ما به صداقت مى توانیم اذعان کنیم که بسیارى از ایمیل هاى دریافتى خود را بى پاسخ رها کرده ایم. من شخصاظ روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ ایمیل دریافت مى کنم که تنها به ۳۰ تاى آنها جواب مى دهم. آیا شما براى چنین کارى، خصوصا اگر نشانى فرستنده ناآشنا باشد، میتوانید مرا مقصر قلمداد نمایید؟
کشمکش بر سر ایمیل
شاید اکنون باید به احساسات متناقض و متفاوت خودم در مورد ایمیل اعتراف کنم. یکى از بزرگترین مشکلات من با ایمیل، حجم زیاد مطالب ارسالى از این طریق است. این امر گاهى در نتیجه یک روش غلط در ارسال مطالب بروز مى کند: مثلا من قبل از فشار دادن دکمه ارسال، هرگز نمى توانم از نوشتن کلمه «متشکرم» صرفنظر کنم. محتواى اغلب ایمیل هاى دریافتى من دربرگیرنده مطالب روزنامه ها، داستان هاى کوتاه، نقد داستان و برخى خبرنامه هاى بى نام و نشان است که هرگز حتى براى خندیدن و وقت گذرانى در محل کارم هم آنها را درخواست نکرده بودم.
صادقانه بگویم که در چنین شرایطى کلید Delete براى خلاص شدن از شر ایمیل هاى مزاحم و بیرون کشیدن صندوق پیامها از زیر بار این حجم، موهبت بزرگى به حساب مى آید. فراموش نکنید که ایمیل نیز در واقع یکى از گونه هاى ارسال و مراسلات معمول است؛ با این فرق که عمر مطالب ارسالى از طریق پست عادى نسبت به ایمیل سه تا چهار روز در برابر سه تا چهار ثانیه است. بسیارى از مردم درجه اهمیت خود را با تعداد ایمیل هاى دریافتى مى سنجند و بر مبناى تعداد ایمیل هایى که ارسال میکنند نیز احساس ارزشمندى مى نمایند. اما سرانجام روزى ما یاراى مقاومت در برابر هجوم سیل آساى ایمیل ها را از دست خواهیم داد و در اینجا است که تکنولوژى مى تواند به کمک ما بیاید.
زبان جدید تکنولوژى
به زعم درست وال استریت جورنال ما در حال خلق واژگان ارتباطى جدیدى هستیم که یک زبان بومى ارتباطى جدید از درون آن، در حال به بار نشستن است و نمونه آن را مى توان در واژگان و اصطلاحات دستکارى شده اى که جهت ارسال یک پیام فورى استفاده مى شوند، مشاهده کرد. اگر پیام دریافتى من، مشتمل بر سخن چینى هاى معمول بین همکاران اداره باشد، در صورت داشتن مشغله کارى مى توانم پاسخ دادن به آن را به زمان دیگرى مطکول کنم.
مهمترین مزیت پیامک این است که هر شخص براى ارسال آن باید شماره تلفن مرا در اختیار داشته باشد و من نیز هرگز شماره شخصى خود را بین همه پخش نمى کنم. برخى شبکه هاى اجتماعى مانند فیسبوک و توئیتر بیش از روابط رودررو و مستقیم، به گسترده شدن روابط بین مردم کمک شایانى کرده اند. تلفن زدن به همه دوستان قدیمى در طول یک هفته کار بسیار مشکلى است اما تنها چند دقیقه زمان کافى است تا از طریق شبکه فیس بوک با تمام دوستان خود تماس بگیرید. در حالى که اگر ارتباط خود با دیگران را به تلفن محدود کنید طولى نمى کشد که با یک ترافیک تلفنى سرسامآور مواجه خواهید شد.
دورنماى ایمیل
در حال حاضر من مشغول آزمایش برخى نرم افزارهایى هستم که در مدیریت درست ایمیل مى توانند کمک خوبى براى من باشند. نرم افزار Xobni که تحت برنامه Outlook کار مى کند تمام نیازهاى شما را در زمینه ارتباطات ایمیلى مرتفع مى سازد. هر زمان که کسى براى من یک ایمیل ارسال مى کند Xobni فهرست آخرین ایمیلهاى دریافتى از این شخص، پروفایل او در شبکه اجتماعى و هر نوع لینک و فایل ضمیمه اى که براى من ارسال کرده  است را فراهم مى آورد.
صرف این موضوع که شما هنگام ارسال ایمیل، تصویر فرد مورد نظر را مقابل خود مى بینید نیز در جاى خود بسیار هیجان انگیز است. استفاده از Gwabbit نیز که یکى از دستاوردهاى کوچک شرکت اپل است، تمام اطلاعات و مشخصات مندرج در انتهاى ایمیل را به فایل Contact ایمیل شما منتقل مى نماید. البته این نرم افزار هنوز هم براى من در مرحله آزمون و خطا قرار دارد اما گمان مى کنم که ابزار جالبى باشد. نرم افزار بعدى Google Wave است که تلفیقى از کاربریهاى مختلف مانند ایمیل، پیام فورى، جست وجو، نرم افزارهاى چندکاره، ویرایش تصویر و حدود ۱۲ کاربرى مختلف دیگر مى باشد.
مى توان گفت Google Wave از آن دست تکنولوژى هایى است که به جاى استفاده از نسخه دمو و آزمایشى، باید به طور کامل مورد کندوکاو قرار گیرد؛ در غیر این صورت مثل این است که شما بخواهید محیط فیسبوک را براى کسى که هیچ زمینه ذهنى در مورد آن ندارد، توضیح بدهید. ما در محل کار خود استفاده از این نرم افزار را شروع کرده ایم و پس از به دست آوردن یک درک بهتر در خصوص تکنولوژى آن، گزارش مفصلى را در این زمینه ارائه خواهیم داد. من خود یکى از سرسخت ترین هواداران راهکارهاى فناورانه هستم اما سروسامان دادن به استفاده از ابزارى مانند ایمیل، نیازمند ایجاد تغییر و تحولاتى جدى در رفتار کاربران آن نیز هست.

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
برگه ها
آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 34885

2musicweb - 2musicweb

ایران رمان